Chyba że…

“Litwo, Ojczyzno moja…” zostało w pamięci na lata. A co gdyby ten tekst miał wyjątki, np. “Chyba, że nie Litwa”, albo “Chyba, że nie jego Ojczyzna”. Czy nadal tak łatwo byłoby się tego nauczyć na pamięć?

UWAGA!!!
Przed przeczytaniem artykułu skonsultuj się ze swoim trenerem lub koordynatorem, gdyż większe zrozumienie przepisów może skutkować mniejszą kłótliwością z sędziami podczas meczów.

Raz w roku sędziowie piszą test przedsezonowy. Test przychodzi na e-maila, zawiera ok. 60 pytań i na jego rozwiązanie jest trzy tygodnie. W tym momencie studenci: “Cooooo??? Test z książkami?”. Tak. Dostęp do rulebooka i mechaniki jest nieograniczony. A mimo to, nawet sędziowie z wieloletnim stażem, nie są w stanie odpowiedzieć poprawnie na wszystkie pytania!

Z czego to wynika? Przepisy futbolu amerykańskiego zawierają wiele wyjątków i zapisów warunkowych. Dlaczego z nimi jest taki problem? Najlepiej będzie pokazać to na przykładach.

  • Przeskok płotkarski jest zabroniony, chyba że wykonuje go zawodnik z piłką.
  • Ścięcie jest zabronione, chyba że wykonane jest przez zawodników liniowych i wewnątrz strefy wolnego blokowania.
  • W chwili snapu, na linii wznowienia ataku musi znajdować się przynajmniej 5 zawodników o numerach z przedziału 50-79, chyba że to formacja do kopnięcia z akcji.
  • Faul za “IDP” ma miejsce, gdy dowolna część ciała zawodnika nieuprawnionego do złapania podania, znajduje się poza granicą trzech jardów od linii wznowienia, chyba że podanie w przód nie przekracza strefy neutralnej lub chyba że podający legalnie wyrzuca piłkę i ta ląduje w pobliżu linii bocznej lub poza nią.
  • Nielegalne podanie w przód to m. in. podanie wykonane (…) w celu uniknięcia straty jardów (tzw. intentional grounding), rzucone do przodu w obszar boiska, w którym nie ma żadnego zawodnika Drużyny A uprawnionego do złapania, chyba że podający wyszedł poza strefę tackli i następnie rzuci piłkę tak, że ta przekroczy lub wyląduje poza strefą neutralną,

W przypadku “intentional grounding” mamy kumulację warunków, bo mamy tu wyjątek od wyjątku. Mianowicie powyższa sytuacja dotyczy wyłącznie zawodnika, który odebrał snap.

I na koniec perełka, chociaż nie związana z samym faulem, ale z jego odmierzaniem.

  • Defensywne utrudnianie przy podaniu (tzw. DPI) oznacza pierwszą próbę w miejscu faulu, chyba że faul jest ponad 15 jardów poza linią wznowienia, wtedy kara to 15 jardów z miejsca poprzedniego, chyba że snap był z 17 jarda obrony lub bliżej do ich pola punktowego, a DPI miało miejsce mniej niż dwa jardy do pola punktowego lub w polu punktowym drużyny broniącej, wtedy piłkę ustawiamy na drugim jardzie! CHYYYBA ŻE… snap w tej akcji miał miejsce nie dalej niż dwa jardy od pola punktowego, wtedy karą jest połowa dystansu do pola punktowego.

Wbrew pozorom, te “chybaże” są dość oczywiste dla sędziów. Na boisku “Zebr” jest zawsze kilka i w razie wątpliwości można daną sytuację skonsultować. Niestety bardzo często krewcy trenerzy nie przedstawiają swoich spostrzeżeń w formie dialogu i sugestii, tylko w formie obelg i oskarżeń. Czasami po kilku dniach w komentarzach na profilach społecznościowych pojawiają się przeprosiny. Ale to sporadyczne sytuacje. Jakoś tak raz na pięć lat.

Dlatego mamy dla Was wyzwanie. Poniżej znajdują się dwa pytania z ostatniego sędziowskiego testu sezonowego – najłatwiejsze i najtrudniejsze. Wszelkie potrzebne przepisy znajdują się TUTAJ.

Powodzenia 🙂

 

Przykładowe pytania na teście sędziowskim:
Pytanie 1. Łatwe
4/21 z B-36 W momencie snapu do końca meczu pozostała 1 sekunda, a drużyna A przegrywa 14:20. Rozgrywający A1 wykonuje dalekie desperackie podanie w kierunku znajdującego się blisko strefy punktowej oraz linii bocznej A11. Tuż przed tym jak piłka dolatuje do A11 zostaje ona podbita przez stojącego jedną nogą na linii bocznej B23. Walcząc o podbitą piłkę A11 odpycha stojącego obok niego B19, po czym łapie ją i upada z nią w polu punktowym.

Pytanie 2. Trudne
4/G na B-5, drużyna B blokuje kopniecie na bramkę (FG), piłka nie przekracza strefy neutralnej. Na B-6 zawodnik drużyny B uderza (bat) piłkę w stronę własnego endzone, piłka toczy się po ziemi w stronę linii końcowej, tuz przed opuszczeniem boiska zostaje odzyskana przez A12.

 

Na pytania należy podać odpowiedź w następującym formacie: A, 4&9, B-21, G

gdzie kolejne pozycje to:

  • Drużyna, która będzie wprowadzać piłkę do gry – używać należy wyłącznie liter A, B (odpowiednio Drużyna A lub Drużyna B) lub X jeżeli połowa dobiegła końca.
  • Numer kolejnej próby – używać należy liczb 1, 2, 3, 4 lub litery X (litera X jeżeli kolejna próba to podwyższenie, wolne kopnięcie lub połowa dobiegła końca)
  • Dystans do zdobycia – litera G w przypadku gdy linią do zdobycia jest linia punktowa (także dla podwyższenia); litera X jeżeli kolejna próba to wolne kopnięcie lub połowa dobiegła końca.
  • Linię rozpoczęcia kolejnej akcji – np. A-30; B-20; 50 (dla linii środkowej). W przypadku połowy jarda należy użyć przecinka, np. A-7,5. Litera X jeżeli połowa dobiegła końca.
  • Start zegara – używać należy wyłącznie liter S, G (odpowiednio start na Snap lub na Gwizdek) lub litery X jeżeli zegar nie był w ogóle zatrzymywany, nie ruszy w chwili wprowadzenia piłki do gry w kolejnej próbie (np. podczas wolnego kopnięcia) lub połowa dobiegła końca.