PSSFA

Witamy na oficjalnej stronie Polskiego Stowarzyszenia Sędziów Futbolu Amerykańskiego. Na boisku towarzyszymy zawodnikom od 2006 roku. Na naszej stronie znajdziecie najnowsze informacje ze świata futbolu, obsady meczowe, harmonogram rozgrywek oraz ciekawe artukuły tłumaczące reguły sędziowania. Nasze Stowarzyszenie powstało w 2018 roku, ale już od 2006 roku, pojawialiśmy się na boiskach w ramach Wydziału Sędziowskiego Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego.

PSSFA stanowi niezależną jednostkę szkolącą przyszłych arbitrów oraz organizującą składy sędziowskie na mecze w Polsce. W ubiegłych sezonach nasi arbitrzy sędziowali także międzynarodowe mecze reprezentacji futbolu amerykańskiego, klubowe rozgrywki międzynarodowe, m.in. Puchar CEFL, a także The World Games 2017, SuperFinały oraz Ligi Mistrzów IFAFu.

Naszym celem jest stałe podnoszenie rangi futbolu amerykańskiego jako dyscypliny na arenie polskiego sportu. Staramy się realizować ten cel poprzez: stałe podnoszenie kompetencji naszych sędziów, a tym samym jakości sędziowania, zwiększanie ilości arbitrów dzięki organizowanym szkoleniom oraz poprawę znajomości przepisów wśród trenerów, zawodników oraz kibiców. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom futbol amerykański stanie się sportem rozpoznawalnym, wartym uwagi zarówno ze strony zawodnika, kibica, trenera, jak i sędziego.

W ramach naszego Stowarzyszenia zrzeszonych jest obecnie 57 sędziów aktywnych zawodowo. Oznacza to, że co weekend w czasie ubiegłego sezonu rozgrywkowego nasi sędziowie, w składach od 4 do 8 osobowych, sędziowali łącznie 171 meczów. Jednakże na tym nie poprzestajemy i czynnie prowadzimy rekrutację nowych arbitrów, którzy już w nadchodzącym sezonie będą mieli okazję sprawdzić swoje siły na boisku, na rok 2020 mamy 10 kandydatów na „zebry”.

Bycie członkiem PSSFA to nie tylko konieczna znajomość przepisów futbolu amerykańskiego i towarzyszenia zawodnikom w czasie rozgrywek. Przynależność do naszego Stowarzyszenia to także motywacja do stałego samorozwoju oraz śledzenia najnowszych wydarzeń w świecie sportu, a także możliwość zawiązywania nowych kontaktów oraz podróży po kraju. Nasi sędziowie to ludzie zdeterminowani, skrupulatni, a przede wszystkim kochający futbol. Dlatego zachęcamy wszystkich zainteresowanych do dołączenia do nas i razem z nami szerzenia popularności futbolu amerykańskiego w Polsce.

Znane powiedzenie głosi, że dobry arbiter to arbiter, którego nie widać. Właśnie dlatego mamy nadzieję, że dzięki stałemu podnoszeniu jakości sędziowania oraz znajomości przepisów wśród zawodników i trenerów, mecze futbolu amerykańskiego coraz rzadziej będą przerywane rzucanymi flagami. Dzięki temu mecze zarówno w odbiorze zawodników, jak i kibiców będą stanowiły wyczekiwaną sportową atrakcję.