Nie ruszaj!

Legendarna jest wśród zwierząt pamięć słoni, choć podobno jeszcze lepszą mają delfiny. Zebry natomiast mają do pomocy bean bagi.

“Bean bag” w dosłownym tłumaczeniu to woreczek wypełniony fasolą. Należy przypuszczać, że wiele lat temu takich właśnie woreczków używali sędziowie futbolowi. Nazwa się przyjęła i została do dziś, mimo że żadnej fasoli w nich nie ma. Czymże jest ten bean bag. “Uprzejmi” zawodnicy dobrze wiedzą o czym mowa.

Przeciętny kibic, oglądający mecze w telewizji, jest w stanie ocenić czy zawodnik zdobył pierwszą próbę, czy złapanie podania było kompletne, czy podczas biegu nadepnął na linię boczną lub czy kopnięcie na bramkę było udane. Jednak zawiłość sędziowskiego rzemiosła sprowadza się do ustalenia skąd zacząć kolejną akcję. Problem pojawia się w momencie, gdy np. w trakcie odkopnięcia (puntu) następuje faul drużyny odbierającej, a następnie zawodnik tej drużyny złapie kopnięcie i pobiegnie na przyłożenie.

W takiej sytuacji kluczowy okazuje się ten nasz bean bag. Służy on do oznaczenia niektórych istotnych miejsc (spotów), a w powyższym przykładzie jest nim miejsce zakończenia kopnięcia, czyli tam, gdzie zostało ono złapane. Sędzia robi to, nie przerywając sędziowania. Rzuca woreczek na boisko i podąża dalej za akcją. Po jej zakończeniu następuje analiza tego co się stało. Jeden sędzia zgłasza rzuconą flagę, mówi w którym momencie faul miał miejsce. Inny podaje informację o tym jak zakończyła się akcja i w efekcie otrzymujemy decyzję wypadkową: “Przyłożenia nie ma. Piłka drużyny odbierającej po odmierzeniu kary za faul przeciwko niej z miejsca zakończenia kopnięcia”. A miejsce zakończenia kopnięcia jest tam, gdzie został rzucony bean bag w trakcie akcji.

Sędziowie udają się zatem w kierunku tego miejsca i w tym momencie ich oczom ukazuje się on! Podążający w ich kierunku Zawodnik Uprzejmy. On, których chciał pomóc. Odciążyć sędziów w ich obowiązkach. On, który jako jeden z nielicznych nie klnie na nich, gdy nie zauważą holdingu. On, wyrozumiały i… Uprzejmy. “Coś Wam wypadło” mówi, wręczając bean bag, który przyniósł… I odmierzanie w pi… bierze w łeb.

Zawodniku! Nie “pomagaj” Zebrze. Nie ruszaj bean bagów!

Miejsca, w których używany jest bean bag:
  • zakończenia kopnięcia w boisku
  • fumble
  • podanie w tył wykonane poza strefą neutralną
  • wyjście poza boisko zawodnika uprawnionego do złapania podania
  • wyjście poza boisko zawodnika drużyny kopiącej podczas wolnego kopnięcia
  • nielegalne dotknięcie piłki podczas kopnięcia przez zawodnika drużyny kopiącej
  • gdy zawodnik łapie lub odzyskuje kopnięcie, podanie lub fumble będąc nie dalej niż 5 jardów od własnego pola punktowego i w wyniku pędu wpada z piłka w pole punktowe (tzw. momentum exception)
  • zatrzymany progres zawodnika, gdy ten jest następnie cofany
  • oznaczenie miejsca piłki martwej, gdy sędzia je wyznaczający musi opuścić to miejsce