“Dlaczego nie było flagi?”

Na boisku często spotykamy się z pytaniami trenerów i zawodników dlaczego w danej sytuacji na murawę nie spadła żółta flaga za przewinienie. Często mają oni rację co do samego faktu zaistnienia przewinienia, jednak to, że faul jako taki miał miejsce, nie zawsze oznacza, iż zostanie on „oflagowany”. Dlaczego? Wpływa na to kilka elementów.

Sędziowie zawsze starają się ograniczyć swoją widoczność w meczu do absolutnego minimum. Nikt nie przychodzi przecież na trybuny oglądać arbitrów uczestniczących w zawodach najdalszego albo najdłuższego rzutu żółtym kawałkiem materiału, a potem maszerujących tam i z powrotem wzdłuż boiska. Dlatego na flagę zasługują tylko te faule, które spełniają określone warunki.

Pierwszym z nich jest wpływ na akcję. Przez to założenie jest realizowany podstawowy cel przepisów gry – zapobieżenie nieuczciwej przewadze którejś z drużyn w trakcie akcji. To prawdopodobnie najczęstsze wyjaśnienie z jakim spotykają się zawodnicy i trenerzy. Jakkolwiek irytująco może to niekiedy zabrzmieć faul musi w wyraźny sposób zmienić przebieg akcji, to znaczy ograniczyć znacząco możliwości zawodnika faulowanego do wykonania swojego zadania boiskowego. Dobrym przykładem będzie tu nielegalne przytrzymywanie zawodnika znajdującego się dziesięć jardów od zawodnika z piłką, który rozpędzony biegnie w stronę strefy punktowej (oczywiście wiemy, że w tej sytuacji każdy gracz będzie widział w sobie wszelkie możliwości dogonienia przeciwnika). W takiej sytuacji faulowany obrońca ma niewielkie możliwości zatrzymania rywala, a zatem przewinienie takie nie zostanie „nagrodzone” flagą. Według tej filozofii został stworzony przepis o braku utrudniania złapania podania, gdy jest ono ocenione jako niemożliwe do odebrania. Z wpływem na akcje wiąże się również określenie „w punkcie akcji”, które definiuje, że faul musi mieć miejsce w okolicy miejsca, gdzie rozwija się akcja, a nie z dala od niej.

Warto w tym miejscu dodać, iż wpływ na akcję jest przez sędziów oceniany także z perspektywy zaangażowania zawodnika w akcję. Jeżeli zawodnik nielegalnie trzymany odpuszcza grę i podnosi ręce wyraźnie sygnalizując, że jego zdaniem jest faulowany i domagając się flagi, tak naprawdę rezygnuje z dalszej gry i tym samym daje wszelki powód do tego, by ta flaga się nie pojawiła.

Drugą kwestią jest sprawa widoczności faulu. Staramy się karać wszystkie przewinienia, które są na tyle widoczne, by osoba oglądająca mecz nie musiała się ich doszukiwać. A zatem w przypadku nielegalnego trzymania będzie to wyraźne pociągnięcie za koszulkę, objęcie ramieniem, blok w plecy to zdecydowane blokowanie z tyłu, a falstart musi być widocznym ruchem symulującym rozpoczęcie akcji. Lekkie zahaczenie, blok, który jest wykonany częściowo z boku, lekkie drgnięcie przed snapem, które nie spotka się z reakcją obrony – na takie rzeczy, jeżeli nie dają wyraźnej przewagi, staramy się przymknąć oko. Im niższy poziom rozgrywek, tym trudniej wymagać, by zawodnicy robili wszystko idealnie, dlatego nie możemy zamienić meczu w festiwal flag.

Oddzielną kategorię stanowią natomiast faule bezpieczeństwa. W tym przypadku nawet lekka wątpliwość nie wystarczy by faulu nie rzucić. W tej kategorii mieszczą się wszelkie przewinienia karane piętnastoma jardami (z wyłączeniem utrudniania złapania podania) takie jak bloki poniżej pasa, chop bloki, pociągnięcia za kratkę kasku itd. Bezpieczeństwo zawodników jest zawsze na pierwszym miejscu, nie oznacza to jednak oczywiście tego, że wszelkie kontakty wyglądające na faul będą karane – jednakże w przypadku pojawienia się wątpliwości – inaczej niż w innych przewinieniach – flaga na boisku się pojawi.

Brak flagi nie oznacza, że sędziowie widzą faul i nic z tym nie robią, tylko dlatego, że nie wpłynął na akcję bądź nie był widoczny. Każde przewinienie spotka się z reakcją i będzie to na początku rozmowa z zawodnikiem i zwrócenie mu uwagi, by nie popełniał tego samego błędu drugi raz, w ostateczności z trenerem, który przekaże mu te uwagi. Staramy się przede wszystkim sędziować prewencyjnie i poprawiać jakość spotkania, także dlatego, by było lepsze do oglądania przez kibiców.

Zachęcamy na koniec do zapoznania się ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi „flagowania” fauli, które znajdują się w mechanice, a także z interpretacjami przepisów w rulebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *