Zmiany w przepisach gry na sezon 2022

Już w najbliższy weekend rozpoczniemy nowy sezon Polskiej Futbol Ligi. W związku z tym chcielibyśmy przedstawić wszystkim trenerom, zawodnikom oraz kibicom zmiany w przepisach, jakie czekają nas w roku 2022.

Podobnie jak w poprzednich latach podczas meczów Polskiej Futbol Ligi obowiązują przepisy IFAF, a dokładnie edycja 2022. Można je znaleźć na naszej stronie, oczywiście w zakładce “Przepisy”.

Targeting

Pierwsza zmiana dotyczy jednego z najpoważniejszych fauli w futbolu amerykańskim, czyli targetingu i odnosi się do zawodnika z piłką. Zgodnie z dotychczasową interpretacją jeśli taki zawodnik pochylał głowę i w ten sposób doprowadzał do kontaktu wierzchołkiem kasku z przeciwnikiem to nie popełniał faulu. W najnowszej wersji przepisów pojawiła się jednak interpretacja, według której jeśli zawodnik z piłką pochyla głowę i celowo uderza wierzchołkiem kasku w przeciwnika to także popełnia targeting. W związku z tym, od tego sezonu zawodnik z piłką również może zostać zdyskwalifikowany za targeting z przepisu 9-1-3. Poniżej pokazujemy przykład zachowania, które jeszcze w zeszłym sezonie było legalne, ale od tego roku będzie faulem. Zwróćcie uwagę na zawodnika z piłką. Jak widzimy pochyla on głowę, aby w celowy sposób zaatakować przeciwnika poprzez mocne uderzenie wierzchołkiem kasku. Od tego sezonu takie zachowanie zawodnika z piłką będzie faulem.

https://youtu.be/xJPV3E3jNwQ

Falstart

Kolejna zmiana dotyczy falstartu. W przepisach pojawiła się interpretacja związana z zachowaniem rozgrywającego przed snapem. Zgodnie z nowym zapisem jeśli rozgrywający wyrzuca przed siebie w ręce w nagły i gwałtowny sposób, aby symulować, że akcja się rozpoczęła to popełnia faul. Zawodnik wciąż może wykonać np. tzw. fake clap, takie zachowanie jest legalne, ale fake clap w połączeniu z gwałtownym ruchem rąk do przodu będzie interpretowany jako falstart, pod warunkiem, że symuluje rozpoczęcie akcji. Poniżej przykład zachowania, które w najbliższym sezonie będzie faulem.

https://youtu.be/mp3xFFSmTVM

Legalność formacji w obronie

W przepisach pojawił się także zupełnie nowy faul, opisany w przepisie 6-3-14-a. Zgodnie z tym przepisem jeśli drużyna A znajdują się w formacji do kopnięcia z akcji, to zawodnicy drużyny B, którzy ustawieni są wewnątrz jednego jarda od linii wznowienia akcji, muszą być ustawieni całkowicie poza ramą ciała snappera. Jest to przepis obowiązujący w przepisach collegowych i ma on na celu zwiększenie ochrony snappera. Karą za ten faul jest 5 jardów odmierzane z miejsca poprzedniego.

Nieprawidłowa zmiana w obronie

Kolejna zmiana dotyczy nieprawidłowej zmiany drużyny obrony, a dokładnie sytuacji gdy obrona ma więcej niż 11 zawodników na boisku. Dotychczas był to faul piłki żywej lub faul piłki martwej, a od tego sezonu będzie to jedynie faul piłki żywej, a więc sędziowie pozwolą na snap i rozegranie akcji. Obowiązuje od tego jednak pewien wyjątek, otóż jeśli obrona ma na boisku więcej niż 11 zawodników i drużyna ataku nie zdążyła wysnapować piłki przed upłynięciem zegara akcji, to akcja nie zostanie rozegrana i na boisku pojawi się flaga jedynie za nielegalną zmianę drużyny obrony.

Dogrywka

Kolejny raz zmieniły się także przepisy związane z dogrywką. Od tego sezonu od drugiej dogrywki po zdobytym przyłożeniu drużyna musi wykonać podwyższenie za dwa punkty, ponieważ ew. kopnięcie na bramkę nie zostanie uznane. Natomiast już od trzeciej dogrywki seria posiadania każdej drużyny będzie składała się z jednego podwyższenia za 2 punkty. Do tej pory takie zmiany obowiązywały odpowiednio od trzeciej i piątej dogrywki.

Zmiany organizacyjne i okołoboiskowe

Mamy także kilka zmian organizacyjnych. Po pierwsze bardzo wyczekiwana przez zawodników zmiana. Od sezonu 2022 zawodnicy mogą mieć na koszulce numer 0. Dodatkowo dwóch zawodników nie może mieć przypisanego tego samego numeru w jednym meczu. Jeśli taka sytuacja zostanie odkryta przez sędziów, to na boisku pojawi się flaga za niesportowe zachowanie, które zostanie przypisane trenerowi głównemu.

Zmianie ulegają także przepisy dotyczące stref drużynowych. Od tego sezonu strefy te wyznaczane są pomiędzy liniami 20 jarda, a więc na każdej połowie zostały rozszerzone o dodatkowe pięć jardów.

Pojawiły się także dwie ważne zmiany dotyczące rozgrzewki. Od momentu, w którym sędziowie rozpoczynają nadzór nad spotkaniem, czyli na godzinę przed meczem, wszyscy zawodnicy znajdujący się na boisku muszą mieć na sobie koszulki ze swoimi numerami. Zawodnik, który nie ma na sobie koszulki z numerem będzie musiał opuścić boisko. Druga zmiana to wprowadzenie obowiązkowej obecność na boisku kogoś ze składu trenerskiego podczas tej rozgrzewki i ten wymóg obowiązuje w dowolnym momencie przed meczem

To wszystkie zmiany, które chcieliśmy przedstawić. Lista zmian w przepisach jest oczywiście dłuższa, ale część z nich dotyczy np. sposobów odmierzania przewinień lub są to zmiany bardziej edycyjne. Jeśli ktoś chciałby się zapoznać ze wszystkimi zmianami to przypominam, że przepisy IFAF dostępne są w zakładce “Przepisy”.

Zachęcamy do kontaktu z nami w przypadku pytań, postaramy się rozwiać wszelkie pojawiające się wątpliwości. Wszystkim drużynom życzymy powodzenia w nadchodzącym sezonie i do zobaczenia na boiskach!