Zmiany w sezonie 2019

Jak co roku zasady jakimi się posługujemy ulegają zmianom. Mają na to wpływ zmieniające się przepisy w Stanach Zjednoczonych, które z poziomu uniwersyteckiego, z niewielkimi zmianami, trafiają do Europy.

Większość najistotniejszych zmian dotyczy przede wszystkim bezpieczeństwa i tempa gry, dlatego nie inaczej jest także w tym roku. Zasygnalizujemy tutaj najważniejsze zmiany, z jakimi mogą się spotkać zawodnicy i kibice. Wszystkich, którzy chcą poznać bardziej szczegółowo wszystkie zmiany i ich zastosowanie w przepisach zachęcamy do zapoznania się z nimi w tegorocznej edycji rulebooka.

? Najważniejszą różnicą jest edycja przepisu o blokowaniu poniżej pasa. Kolejny krok ku zwiększaniu bezpieczeństwa zdecydowanie ograniczył możliwości legalnego blokowania poniżej pasa w trakcie akcji przez drużynę atakującą. Obecnie taki blok wykonać może dowolnie tylko liniowy znajdujący się wewnątrz strefy, ograniczonej pozycjami tackli i tylko wówczas, gdy piłka jest jeszcze w „kieszeni”. Pozostali zawodnicy mogą blokować poniżej pasa jedynie od przodu (przestrzeń między “10 i 2 na zegarze”), ale tylko do chwili, gdy blok wykonany jest do pięciu jardów od linii wznowienia. Musimy w tym miejscu przyznać, że ułatwia nam to znacznie pracę – dlatego ta zmiana bardzo się nam podoba.

? Bezpieczeństwo odhaczone, pora zatem na tempo gry. I tutaj doszło do pewnej, z pozoru nieznacznej, ale jednak wpływowej zmiany. Chodzi o wprowadzenie 40 sekundowego zegara akcji po przyłożeniu i wolnym kopnięciu. Wcześniej funkcjonował zegar 25 sekundowy, który ruszał wraz z gwizdkiem sędziego głównego. Oczywiście sędziowie w swej wrodzonej hojności pozwalali drużynom na nieco czasu na zorganizowanie się do podwyższenia, czy po kopnięciu. Teraz jest to 40 sekund od zakończenia poprzedniej akcji, co usprawnić ma przebieg meczu. Liczymy, że nasze drużyny będą pilnowały tego czasu i nie wykorzystywały wspomnianej już hojności.

? Z pewnością każdy pamięta zagranie „Philly Special” z Super Bowl LII. Jeżeli jednak ktoś planuje je odtworzyć w tym roku lub planuje „wariację na temat”, powinien z tego planu zrezygnować. Tegoroczna zmiana w przepisach zakłada, że faulem jest wprowadzanie przeciwnika w błąd sugerowaniem, że snap nie nastąpi za chwilę (podobnie jak symulowaniem kontuzji zawodnika). Formacja przed snapem musi być ustawiona i wyraźnie gotowa do rozpoczęcia akcji.

?Na koniec trzeba wspomnieć także o istotnych zmianach w przepisach dotyczących leapingu, czyli przeskakiwania nad linią ofensywną, by zablokować kopnięcie. Uszczegółowiono teraz, że faulem jest, gdy zawodnik wykonuje skok do przodu, bezpośrednio ponad ramą ciała przeciwnika. Ustanowiono również zasadę pozwalającą drużynie, która obejmuje jedno- lub dwupunktowe prowadzenie wraz z upływem czasu gry na niegranie podwyższenia i zakończenia meczu. Jest to zresztą kolejny przepis służący skróceniu łącznego czasu trwania meczu.

Zachęcamy raz jeszcze do zapoznania się z resztą zmian i szczegółowymi wyjaśnieniami jakie znajdują się w rulebooku. ?????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *