Dzisiaj kilka słów na temat strefy drużynowej i osób w niej przebywających. O tym, kto znajduje się w strefie drużynowej w trakcie meczu decyduje drużyna, lecz wiąże się to także z konsekwencjami.
Każda osoba, która w niej przebywa podlega takim samym zasadom jak zawodnicy i trenerzy, a te opisane są szczegółowo w rulebooku. Sędziowie mogą więc zarządzić karę zgodną z przepisami, a także, w pewnych okolicznościach, usunąć daną osobę ze strefy drużynowej. Należy pamiętać, że to na drużynie spoczywa odpowiedzialność za zachowanie wszystkich, którzy znajdują się po ich stronie linii bocznej, dlatego też to właśnie ona ponosi konsekwencje ich zachowania.
Tę kwestię regulują odpowiednio przepis 9-2-5 a.: “Coaches, substitutes and authorised attendants in the team area must be behind the coaching line”, a także 9-2-7: “The referee may require game management to remove any person from the playing enclosure (Rule 2-31-5) who he believesposes a threat to the safety of persons subject to the rules or the officials, or whose behaviour is prejudicial to the orderly conduct of the game. The referee may suspend the game (Rule 3-3-3-a) while this takes place”.
Innymi słowy, kompetencje sędziego głównego w tym zakresie są dosyć szerokie i dla zachowania spokojnego i bezpiecznego przebiegu meczu może on podjąć decyzję o odesłaniu na trybuny każdej osoby ze strefy drużynowej, która jest przez niego uznana za zagrażającą temu.
Podobnie sytuacja ma się z osobami wchodzącymi na boisko, to reguluje przepis 9-2-1-b-4: No substitute(s) may enter the field of play or end zones for purposes other than replacing a player(s) or to fill a player vacancy(ies).
Oczywiście każdy sędzia jest gotów skonfrontować argumentację podjętej przez siebie decyzji na boisku, ale może się to zdarzyć tylko w przypadku prośby trenera głównego drużyny o konferencję z sędziami. Wówczas jest odpowiedni czas na przedstawienie swojego punktu widzenia i usłyszenia, co do powiedzenia ma arbiter. Sprzyja to większemu porządkowi i pewnemu opanowaniu poziomu emocji. Dokładna procedura opisana jest w przepisie 3-3-4-e.